Kiedy rozsądnie rozglądać się za działką?
4 maja, 2023

Zaczynamy budowę

Współpraca z geodetą na etapie przygotowania do budowy zaprocentuje.

I staliśmy się inwestorami . To do nas będzie należało przeanalizowanie możliwości. Projektant najczęściej adoptujący zakupiony projekt, powinien jedynie zrealizować naszą wizję.

Bardzo często marzymy, żeby słońce budziło nas i towarzyszyło przez resztę dnia. Biorąc pod uwagę realia naszej inwestycji nie będzie to oczywiste z wielu względów. Lokalizacja działki poza widokiem posiada inne wyznaczniki, które zadecydują o jej wykorzystaniu. Nachylenie terenu, sąsiedztwo, plan zagospodarowania czy funkcja całego zamierzenia oraz nasze preferencje – powinny zostać przeanalizowane. Co to znaczy? Otóż położenie np. sypialni, pokoju dziennego i tarasu względem pozostałych pomieszczeń. Właściwie zawsze np. garaż jest przeciwwagą dla istotnej przestrzeni. Dlatego tak nam dużo czasu zajmuje m.in. wybór projektu

Czasem zapominamy o tym, że w terenie każdy budynek, garaż czy podjazd mają swoje poziomy posadowienia. Wybranie odpowiedniego poziomu zero dla budynku – to powinno nasze zadanie. Stańmy na działce w tym miejscu, w którym chcielibyśmy wyjść na taras i zwyczajnie zaznaczmy go. Oczywiście każda kolejna budowla na tej samej działce będzie musiała mieć odniesienie do wybranej wysokości, ale to już tzw. „detal”, z którym projektant sobie poradzi. Geodeta w konsekwencji wykonywania dla nas mapy do celów projektowych uwzględni te łączne wysokości, a projektant odpowiednio to opisze.

Zapominając o tym argumencie może się okazać, że projektant przyjmie wysokości - rzędne terenu - wynikające np. z miejsca gdzie będzie brama wjazdowa, przyłącze elektryczne czy poziom chodnika – a wtedy będziemy niezadowoleni z efektu. Na mapach, które być może dostaniemy przy zakupie działki możemy wywnioskować, jak teren jest ukształtowany. Mapa poniżej pokazuje progres i kierunek skarpy.

Budynek źle położony będzie musiał mieć część naziemną w co najmniej jednej elewacji przysypaną ziemią – jeśli zapomnimy o odpowiednim poziomie zero.

Wniosek – na skarpach, terenach zalewowych, poziom zero powinien być brany z wyższej części gruntu. Jeśli wybierzemy projekt, ustalimy poziom zero dla inwestycji, gdzie chcemy mieć skierowaną elewację frontową, a nie mamy planu zagospodarowania – dopiero wtedy złóżmy wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Niech to co ma być funkcjonalne dla nas zostało potwierdzone. Geodeta jak wspomniałem na wstępnie – pomoże nam w mądrej realizacji.

Zaczynamy budowę
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
[Polityka prywatności]